Dobíjení vs senzor brzdových destiček

Odpovědět

Autor tématu
USER25051970
hvězdička
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 31.05.2018, 9:37
Auto: MB 200 W123
Bydliště: Mečeříž
Věk: 53

Dobíjení vs senzor brzdových destiček

Příspěvek od USER25051970 »

Přátelé,
během dovolenkových cest se mi objevila taková zvláštnost - auto (občas) přestalo dobíjet. Ne úplně, klidové napětí baterie (při vypnutém motoru) v podstatě neklesalo pod 12V a to ani po řadě startů a po ujetí nějakých 300 km v několika dnech. Nicméně kontrolka dobíjení svítila téměř pořád, byť viditelně ne naplno. Při běžícím motoru ani zvýšené otáčky napětí nijak nezvedly.

Paradoxem ovšem bylo to, že naprosto současně s kotrolkou dobíjení svítila i vedlejší kontrolka senzoru sjetí brzdových destiček.
Postupným zkoumáním, řadou pokusů a prakticky stejným počtem omylů jsem se nakonec dostal až do přístrojovky, kde jsem, nemaje zrovna náhradu, žlutě označenou diodu odmontoval. Tedy jestli je to jen dioda. Samotná součástka totiž reaguje na "prozvonění" zkoušečkou bez ohledu na plus a mínus, čímž usuzuji, že jako dioda je zcela nefunkční (=propálená).

V kombinaci s opravu alternátoru se kontrolky nyní chovají tak jak mají. Baterie se dobíjí 13,5V a když prokostřím obvody senzorů v destičkách, tak i příslušná kontrolka svítí tak, jak by při opotřebení destiček nejspíš svítit měla.

Moje jednoduchá otázka: Je nějaké vysvětlení k instalaci a existenci té označené diody?
Mě napadá jedině nějaké supervarování pro ignoranta, kterému "svítí kontrolka brzd". Ale že by se k tomu cíleně mělo rozsvěcovat zrovna dobíjení?
Co na to "místní zkušení"?

Předem děkuji za radu a přeji pěkné dny babího léta...
pic01.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PřemekD
kometa
Příspěvky: 2025
Registrován: stř 06.08.2008, 12:43
Auto: Několikero
Bydliště: Jihlava, Šafaříkova 28, T. 608284817
Věk: 71

Re: Dobíjení vs senzor brzdových destiček

Příspěvek od PřemekD »

Dioda je tam proto, aby buzení alternátoru při (velmi nepravděpodobném) spálení žárovky nadále fungovalo, je to vlastně takový nouzový bypass. Auta, co propálí kontrolku a takovou pojistku nemají, začnou dobíjet až ve vyšších otáčkách = až se alternátor nabudí sám.

klic

Autor tématu
USER25051970
hvězdička
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 31.05.2018, 9:37
Auto: MB 200 W123
Bydliště: Mečeříž
Věk: 53

Re: Dobíjení vs senzor brzdových destiček

Příspěvek od USER25051970 »

Tak děkuji velmi pěkně za vysvětlení, tohle by mě nenapadlo =-o .
Tak až přijde ten správný čas a zároveň se "někde najde" neproražená dioda, tak zase půjde přístrojovka ven a dioda na svoje místo. Díky moc a ať se všechno daří tak jak má nebo klidně i líp :D ...
Odpovědět