Sbírá tady někdo cibulák??

Vše o srazech, zajímavé odkazy, vtipy atd.

Vikio
hvězdička
Příspěvky: 90
Registrován: úte 22.06.2010, 9:40
Auto: w210, 300TDT,508D,Man 362
Bydliště: Thessaloniki,Greece
Věk: 69

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Vikio »

Mám toho přehršle,dříve jsem to sbíral ,normálně to používáme.Zajímavé,děti ,které vyrostli už dá se říct v jiné kultuře tento druh porcelánu nesnáší.Holka,že by si to někdy vzala nechce ani slyšet.Jídlo na talíři působí studeně.

Thomas_124
král hvězd
Příspěvky: 5960
Registrován: stř 06.11.2013, 23:00

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Thomas_124 »

Já bych si ho klidně vzal *thumbs up* Vždycky jen sleduju, kdy se někde vyskytne za prima cenu a hned beru.
viano píše:tady někdo prodává pěknou sestavičku
http://ostatni.bazos.cz/inzerat/3292852 ... ibulak.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak to má hodně levné. Povím Ti, mít to trochu blíž, hned bych to bral, před nedávnem jsem dal cca 3OO jen za tu misku ve tvaru listu, co tam má. Nová stojí asi 6OO...

Normálně jste mě tak navnadili, že si musím co nejdřív nějaký koupit *in love*

Fusion
legenda hvězd
Příspěvky: 2931
Registrován: čtv 31.07.2008, 11:16
Auto: C280 '94, BMW e30 m50b25 '87, pežit prdner
Bydliště: Brno

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Fusion »


Thomas_124
král hvězd
Příspěvky: 5960
Registrován: stř 06.11.2013, 23:00

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Thomas_124 »

Já nevím, říkáš to asi jako kdybys sbíral oblečení, které nosiš. Já z toho jím, líbí se mi to a ještě to můžu jakože darovat manželce, která má z toho vždycky radost *thumbs up*

Ale pokud to podáš takto, tak to fakt může vypadat trochu blbě:-)

Jak může někdo na MBCC založit vlákno o sbírání nádobí a jak je možné, že tam lidi k tomu ještě mluví? :-)

Vlasta
hvězdička
Příspěvky: 245
Registrován: stř 06.08.2008, 20:53
Auto: W123 230E, W168 170 CDI

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Vlasta »

Podle názvu jsem soudila, že to někdo někde našel a chce se toho zbavit, prostě neví, co s tím, proto mě dost překvapuje, že to ještě dnes někdo sbírá.
V době normalizace byl cibulák podpultové, tedy silně nedostatkové zboží a každý, kdo ho měl ve své mahagonové stěně v panelákovém obýváku, byl "někdo." Sbírala to tchýně a dvě kamarádky. Výhoda byla v tom, že sbírka se dala neustále doplňovat a tip na dárek byl jasný. Nevím, jak vám, ale mně se z cibuláku nejedlo moc dobře, upřednostňuji jednobarevný bílý porcelán nebo béžovou kameninu.
Nemám na mysli historický porcelán Meissen, to je docela jiný level. Babička kdysi měla celý kávový servis, bohužel, zbyla z něj jediná konvička.

Thomas_124
král hvězd
Příspěvky: 5960
Registrován: stř 06.11.2013, 23:00

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Thomas_124 »

Ladislav.Lapáček píše:Problém je,že ty původní vzory se už nedělají,jen ty novější.Máme doma Zwiebel-Muster echt Meissen a jsou tam vidět rozdíly,navíc se začaly dělat věci ohavné,třeba slon jako slánka s tímto vzorem a lampy a lustry.Pravý cibulák je jen jeden a má jako značku zkřížené meče nebo ovál s nápisem Meissen a malou hvězdičkou.
Láďo, a co je teda toto?
http://www.originalcibulak.cz/historie-znamky/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ladislav.Lapáček
legenda hvězd
Příspěvky: 2512
Registrován: pon 26.10.2009, 15:32
Auto: w140 600SEL,W126 300SEL

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Ladislav.Lapáček »

To je produkce Dubí.Nedrželi se starých vzorů a chtěli být originální,začali si vymýšlet a plácali cib. vzor na kde co,vznikla spousta ohavností.Navíc dubský porcelán není zdaleka tak kvalitní jako Míšeň.Nejlépe to poznáš na čajovém šálku.Ale nejsem odborník,jen malinko,protože to doma máme léta a používáme.Ale zas talíře jsou lepší dubské,jsou silnější a víc vydrží.Též kresba cib. vzoru je u Míšně trochu jiná a hlavně preciznější a nikdy rozmazaná či rozpitá na okrajích.Pro mě je to jen vzpomínka na mládí,babičku a předky,nějak to k nám patří.Třeba na chalupě máme hluboké kameninové talíře,hrozně staré,každý je jiný a používáme je,stejně jako hrníčky a vše,co zůstalo po předcích,není třeba kupovat nové,navíc nové vzory nádobí jsou ohavné.Jsem prostě staromil,staré věci ke mě promlouvají,nové nikoli a velice se mi nelíbí.Stejně to cítím u nábytku,koberců,obrazů.

Thomas_124
král hvězd
Příspěvky: 5960
Registrován: stř 06.11.2013, 23:00

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Thomas_124 »

Ale je tam MEISEN... Chtěl bych v tom mít jasno *jokingly* Ale nejsi první, kdo mi říkal, že originál cibulák je rozpitý...

Ladislav.Lapáček
legenda hvězd
Příspěvky: 2512
Registrován: pon 26.10.2009, 15:32
Auto: w140 600SEL,W126 300SEL

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Ladislav.Lapáček »

Rozhřešení Ti dá znalec,to já nejsem.

Thomas_124
král hvězd
Příspěvky: 5960
Registrován: stř 06.11.2013, 23:00

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Thomas_124 »

Chtěl jsi říct rozřešení *thumbs up* Rozhřešení může jen kněz *jokingly* No, já tomu svému budu i nadále říkat cibulák, i když možná nepravý (někdo říká henrieta) a třeba na to časem přijdem.

Ladislav.Lapáček
legenda hvězd
Příspěvky: 2512
Registrován: pon 26.10.2009, 15:32
Auto: w140 600SEL,W126 300SEL

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Ladislav.Lapáček »

Napsal jsem schválně rozhřešení.Henrieta je jedna z variací dubského porcelánu,vzory jsou jiné,takové chudší.

Thomas_124
král hvězd
Příspěvky: 5960
Registrován: stř 06.11.2013, 23:00

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Thomas_124 »

Ladislav.Lapáček píše:Napsal jsem schválně rozhřešení.
Já jsem si to myslel *jokingly*

Thomas_124
král hvězd
Příspěvky: 5960
Registrován: stř 06.11.2013, 23:00

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Thomas_124 »

Tak dnes jsem na cestách koupil za 2OOKč cibulákové hodiny a když jsem se paní zeptal, co ještě má, přinesla parádní podnos, který mi za 7OKč přenechala. Zespodu je logo s korunkou, Czechoslovakia.

Něco jsem o tom hledal:
Odborník na porcelán Vlastimil Argman: Jak poznat originál?

První rozdíl je v ochranné známce na spodu výrobku.
Pravý cibulák má i svůj specifický tvar a dekor. Na úchytkách má například růžičky.

*Rozdíl je také ve výrobním procesu. U pravého cibuláku je dekor pod glazurou, ty ostatní cibuláky ho mají na glazuře. Když např. po talíři přejedete nehtem, na nepravém dekor ucítíte.

*A liší se i cena. Dezertní talířek Thun 1794 a. s. se prodává za 135 Kč, dezertní talířek z porcelánky v Dubí se prodává za 185 Kč.
Toto označení by měl mít na spodní části každý pravý cibulák.
Ještě více věrohodné mi ale přijde toto (je to z nějaké diskuse):
Dobrý den, trošku se tu mýlíte – značka na dně s pravostí či nepravostí nemá nic společného jde jen o označení výrobce. Pravý,,cibulák,, je vlastně označení pro použitý dekor který se stylizoval z přírodních vzorů z východní Asie a má jistá pravidla pro své rozmístění a skladbu dekoru a maluje se na porcelán – typicky na tvrdý porcelán na 1400°C. Původně se začal dělat v Míšni – ruční malba, později například české fabriky například Dubí – kde se používá ocelotisk – dekor již není ručně malován, pouze je ručně,,domalo­váván,, nějaké drobnosti jinak se na talíř přenáší obtisky. Dekor je takzvaně,,pod­glazurový,, – pozná se dle toho že okraje dekoru jsou mírně rozpité a při pohledu šikmo proti světlu je povrch přes vzor zcela hladký. Používá se dekor kobaltem (typická sytě modrá barva), který je tedy pod transparentní glazurou tím je zabezpečena jeho stálost – nedá se sloupat je vhodný na denní použití. Dnes se dělají i jiné barvy. Jinak pokud má někdo doma pravou Míšeň – zkřížené meče na dně – tak gratuluji – cena hrnečku se pohybuje kolem 5 až 10 tisíc což je dáno skutečně ruční malbou a velkým podílem ruční práce při výrobě střepu – cibulák z Dubí například hrneček kolem 200 – 300 Kč což je dáno tím, že ručně tam není děláno skoro nic. Pro zajímavost na konec – téměř každý si myslí, že cibulák má své označení dle cibulek na dekoru – to je omyl – na dekoru žádné cibulky nejsou – jsou to stylizované granátové jablíčka, které evropanům okamžitě připoměli cibuli a vžilo se toto označení – jinak na dekoru je již zmíněné granátové jablíčko, hrušky, květ astry, bambusové výhonky…
A ještě povzdech na konec – v obchodech o cibuláku vědí většinou tolik jako kopáč v hospodě o politice. ;)

No s tou originalitou jsem to již naznačil – to jestli to je či není cibulák je celkem snadné poznat jelikož se tak dá označit velká spousta výrobků od různých výrobců a jde tedy pouze o to zda byla dodržena technologie a postup výroby s tradičním dekorem – to je právě případ Dubí. Druhá věc je, že Dubí je pouze levná sériová výroba bez nějaké hodnoty zběratelské či jiné je to prostě jen výrobek jako od jiných výrobců a není to originál ve smyslu jak ho pod tímto označením vnímá většina lidí. Cibulák vznikl jak jsem psal v Míšeňské manufaktuře kde tento dekor vymyslel roku 1739 Johann Gregorius Höroldt a dodnes se dekoruje ručně a proto se pouze jejich výrobky dají označit za pravý originál neboť pouze ručně vyrobený kus od prvovýrobce je originální – strojově vyrobená statisícové série originalitu jaksi postrádají a jsou to jen Kopie vytvořené stejnou technologií. Popularita Dubí je pouze v tom, že ty kopie vytvářejí povedené a kvalitní to je celé. Proto moc nechápu zdejší spekulace nad pravostí či nepravostí,,DUBÍ,, neboť to originál prostě není. Pokud máte na porcelánu podglazurový dekor je to kvalitní výrobek kde se dekor používáním neporuší, ale to je tak všechno – jestli je dekor skutečně pod glazurou se dá poznat snadno to jsem zde již psal.
Pokud máte na porcelánu značku zkřížených mečů, jedná se o Meissen a pak je hodnota tohoto porcelánu skutečně v desetinásobcích stejného výrobku z Dubí.

Rita
hvězdička
Příspěvky: 1
Registrován: ned 03.08.2008, 19:39
Auto: W124 200E
Bydliště: Praha
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od Rita »

Zdravím všechny :-) Maminka bude prodávat velkou sbírku cibuláku, odhaduji to tak na 200 ks, tak kdyby měl někdo zájem... Praha. 724 205 184

scout76
král hvězd
Příspěvky: 9237
Registrován: pon 01.09.2008, 21:31
Auto: Už se mi to sem nevejde
Bydliště: Sokolov
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Sbírá tady někdo cibulák??

Příspěvek od scout76 »

Ladislav.Lapáček píše:To je produkce Dubí.Nedrželi se starých vzorů a chtěli být originální,začali si vymýšlet a plácali cib. vzor na kde co,vznikla spousta ohavností.Navíc dubský porcelán není zdaleka tak kvalitní jako Míšeň.Nejlépe to poznáš na čajovém šálku.Ale nejsem odborník,jen malinko,protože to doma máme léta a používáme.Ale zas talíře jsou lepší dubské,jsou silnější a víc vydrží.Též kresba cib. vzoru je u Míšně trochu jiná a hlavně preciznější a nikdy rozmazaná či rozpitá na okrajích.Pro mě je to jen vzpomínka na mládí,babičku a předky,nějak to k nám patří.Třeba na chalupě máme hluboké kameninové talíře,hrozně staré,každý je jiný a používáme je,stejně jako hrníčky a vše,co zůstalo po předcích,není třeba kupovat nové,navíc nové vzory nádobí jsou ohavné.Jsem prostě staromil,staré věci ke mě promlouvají,nové nikoli a velice se mi nelíbí.Stejně to cítím u nábytku,koberců,obrazů.
Jak je to myšleno, Jako,že ten lepší šálek je lehčí? Já teď něco podědil v dobách minulých na tom babička dávala slavnostní oběd a teď mi to máma nacpala a mám to v kanclu v karbicích. Moc k těmto věcem nemám vztah :x .
Odpovědět