Přední ložiska


JK
hvězdička
Příspěvky: 337
Registrován: úte 05.08.2008, 14:53
Auto: R129 300SL-24, Sprinter 316CDi 4x4
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přední ložiska

Příspěvek od JK »

Dokec píše:A mě by zajímalo, jak jdou ty ložiska ven. Je to porod nebo to jde vylisovat nějak kultůrně ven? Nějak mě hučí delší dobu pravá strana, tak se na to chystám..... (chystám se asi rok :D )
Vpředu je to docela brnkačka. Dělal jsem LP před 2 týdny.
Velmi hezký návod máš zde: http://www.pelicanparts.com/techarticle ... cement.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Alois Himmer
vycházející hvězda
Příspěvky: 548
Registrován: pon 04.01.2010, 19:30
Auto: mercedes w210 220T cdi

Re: Přední ložiska

Příspěvek od Alois Himmer »

Chytrá knížka říká, dotáhnouttak až se kolo otáčí rukama trochu stěží pak gumovou poličkou axiálně buchnout, protočit kolo jestli jde volně točit, současně skontrolovat jestli nekýve, (ruka nahoře, druhá dole) je li to ok, pojistku zajistit. Nevidím problém.

Dokec
hvězdička
Příspěvky: 84
Registrován: čtv 06.01.2011, 14:44
Auto: MB 290 TD
Bydliště: Brno
Věk: 56

Re: Přední ložiska

Příspěvek od Dokec »

Děkuji moc za ten návod. Tak nějak jsem si to představoval, jen jsem měl strach z toho vylisování a nalisování zpět. Snad to půjde hladce. Chlapík tam do toho mlátí přes ořech, tak nebude potřeba vymýšlet nějaký složitý přípravky.

zdenek E220CDIT
hvězdička
Příspěvky: 479
Registrován: ned 02.11.2008, 10:39
Auto: W210 E220CDIT+W124/200D

Re: Přední ložiska

Příspěvek od zdenek E220CDIT »

Alois Himmer píše:Chytrá knížka říká, dotáhnouttak až se kolo otáčí rukama trochu stěží pak gumovou poličkou axiálně buchnout, protočit kolo jestli jde volně točit, současně skontrolovat jestli nekýve, (ruka nahoře, druhá dole) je li to ok, pojistku zajistit. Nevidím problém.
paličkou bouchnout až na závěr.Nejdřív utahnout až jde tíž otáčet ručně pak povolit (ale už nepamatuju o kolik stupňů praví chytrá knížka(na W124 a na závěr úderem odstranit napětí ložiska...

Alin
hvězdička
Příspěvky: 33
Registrován: sob 06.10.2012, 20:43
Auto: Mercedes W210 270Cdi
Bydliště: Plzeň

Re: Přední ložiska

Příspěvek od Alin »

maros15 píše:musis dat dole brzdic,kotuc,krytku loziska,imbusakom povolit maticu,maticu vysrobovat,vybrat naboj, vymenit loziska a zlozit.

JA potřebuju jen dotahnout ložiska. Mam tam lehčí vule. takže povolit imbus a dotahovat matici... Jen sem doufal že nebudu muset sundavat kotouč s brzdičem.

vdolek
hvězdička
Příspěvky: 310
Registrován: čtv 24.09.2009, 23:23
Auto: v rozkladu
Bydliště: Dolany u Plzně
Věk: 55

Re: Přední ložiska

Příspěvek od vdolek »

Pokud chceš jen vymezit vůli (přitáhnout ložisko),stačí jen sundat krytku.Demontáž brzdiče a kotouče je potřeba jen při výměně ložisek.

colombo350
hvězdička
Příspěvky: 220
Registrován: ned 15.11.2009, 19:38
Auto: W210 E240. / W251 R320
Bydliště: Senica SK
Věk: 47

Re: Přední ložiska

Příspěvek od colombo350 »

Džejár píše:
colombo350 píše:Možno by bolo zaujímavé zistiť moment dotiahnutia tej matice. :-$ Nevie niekto ?

Viděl si vůbec někdy ložisko předního a zadního kola ? Vřele doporučuji exkurzi přední a zadní nápravy a pak se zkus zamyslet, co jde dotáhnout na moment a co na cit podle prstíků, oka a chování ložiska v těhlici.
Videl som a menil predné aj zadné. Na tie predné som sa pýtal preto, lebo už spomínaný Favorit mal na zadku podobný systém a mal predpísaný moment tuším 25 N. Ale už som čítal pár príspevkov hore že chytrá kniha na to poskytuje potrebné info. *thumbs up*

Alin
hvězdička
Příspěvky: 33
Registrován: sob 06.10.2012, 20:43
Auto: Mercedes W210 270Cdi
Bydliště: Plzeň

Re: Přední ložiska

Příspěvek od Alin »

vdolek píše:Pokud chceš jen vymezit vůli (přitáhnout ložisko),stačí jen sundat krytku.Demontáž brzdiče a kotouče je potřeba jen při výměně ložisek.

super a jak sundam tu krytku? mam ji vytlouct? nebo nejak vyškubnout me nijak nešla.

JK
hvězdička
Příspěvky: 337
Registrován: úte 05.08.2008, 14:53
Auto: R129 300SL-24, Sprinter 316CDi 4x4
Bydliště: Třinec
Kontaktovat uživatele:

Re: Přední ložiska

Příspěvek od JK »

Alin píše:
vdolek píše:Pokud chceš jen vymezit vůli (přitáhnout ložisko),stačí jen sundat krytku.Demontáž brzdiče a kotouče je potřeba jen při výměně ložisek.

super a jak sundam tu krytku? mam ji vytlouct? nebo nejak vyškubnout me nijak nešla.
Opatrně sklepnout dolů.

egelebege
hvězdička
Příspěvky: 55
Registrován: sob 03.10.2015, 23:44
Auto: w124

Re: Přední ložiska

Příspěvek od egelebege »

Zdar, všechny tyhle návody jsou sice hezký, ale u mě asi nefungujou (nebo spíš to neumím). Já když tu matku lehce přitáhnu natolik, že jde s nábojem otáčet hůř, stačí abych s ním zatočil ještě párkrát a můžu dotahovat znovu. Takhle jsem to rozhýbával a dotahoval asi třikrát, až mám strach jestli to není moc. Nebyl by v Praze někdo ochotný mi s tím seřízením trochu pomoc? Fakt bych v tomhle případě nerad něco posral. Děsím se toho že by se mi to na dálnici celý rozsypalo

Volhovič
hvězda
Příspěvky: 1495
Registrován: stř 14.03.2012, 21:53
Auto: W116, 2x W126, Волга 21, Audi 100
Bydliště: Bodenbach, Sudeten

Re: Přední ložiska

Příspěvek od Volhovič »

Asi byly kroužky ložisek blbě nalisovaný (ne až nadoraz)nasadit kolo, kopnout do kola několikrát kolem dokola a pak zkusit ještě přitáhnout, zase
okopat /protočit a pokud už se neobjeví vůle , tak povolit a "na váhu klíče" dotáhnout. Nezapomenout mít obě ložiska pěkně namazané.
Zrovna toto by si lidi neměli dělat sami , bez pomoci zkušenějšího , pokud neví, protože to je pak vohubu, když se na dálnici vyhřeje přetažený ložisko a rozsype se.
Naopak zkušenou rukou lze načaté ložisko, které se již ozvalo po vyndání náboje a namazání seřídit tak, že ještě rok a cca 20 000km najede a je ticho.

egelebege
hvězdička
Příspěvky: 55
Registrován: sob 03.10.2015, 23:44
Auto: w124

Re: Přední ložiska

Příspěvek od egelebege »

Tak myslíš že to mám ještě zkusit postupně dotahovat na doraz a pak teprve o 1/3 povolit a nechat být?

Volhovič
hvězda
Příspěvky: 1495
Registrován: stř 14.03.2012, 21:53
Auto: W116, 2x W126, Волга 21, Audi 100
Bydliště: Bodenbach, Sudeten

Re: Přední ložiska

Příspěvek od Volhovič »

Nějaké hrubé dotahování ty ložiska jen zničí. Jak jsem napsal-pokud byly špatně nalisované kroužky, je potřeba nasadit kolo, přitáhnout okopat, přitáhnout okopat a až po okopání vůle nevznikne a ložisko bude pořád vymezené, lehce dotáhnout , vrátit a na citovku "váhu klíče" dotáhnout.
Ložisko potřebuje nepatrnou provozní vůli, která mu umožní telepelnou dilataci ale taková vůle není u většiny aut rukou zachytitelná a rozpoznatelná.
Tedy dotažené na fest =KO , povolené se zase vylágruje a začne požírat svojí klec...

kejb
král hvězd
Příspěvky: 6519
Registrován: pon 01.09.2008, 15:05
Auto: D, J, SWE, CZ...
Bydliště: Praha - východ

Re: Přední ložiska

Příspěvek od kejb »

Každopádně trochu vůle vydrží mraky km, když se to dotáhne na fest, nevydrží to nic...

egelebege
hvězdička
Příspěvky: 55
Registrován: sob 03.10.2015, 23:44
Auto: w124

Re: Přední ložiska

Příspěvek od egelebege »

Já nic nelisoval. Jen jsem to rozebral, vyčistil namazal a dal zpět. Vnitřní ložisko jsem z náboje nevyndaval. V neděli to rozeberu a zkusím to udělat znovu. Díky za reakce kluci
Odpovědět