O designu..

Vše o srazech, zajímavé odkazy, vtipy atd.

Autor tématu
Instruktor
hvězdička
Příspěvky: 207
Registrován: stř 13.08.2008, 18:22
Auto: ML W163 270CDI, CLC W203 220CDI
Bydliště: ChKO Křivoklátsko

O designu..

Příspěvek od Instruktor »

Můj vlastní, nikomu nevnucovaný pohled..
Uvědomuji si, že působení designu je velmi subjektivní, ale za některé věci bych zkrátka stavěl ke zdi.
Třeba za "přeříznutí" kapoty!
Když jsem si prvně tohoto prvku všiml před pár lety u Renaultu tuším že Fluence (tam to sakra mlátí do očí!), myslel jsem si, že designér upadl na hlavičku. Ale oni se už nakazili i helmuti v embéčku!
To co se mi na MB vždy fakt líbilo, byla mohutná příď spojená s maskou která ještě umocňovala mohutnost a opticky prodlužovala příď. Nehledě na čistotu linií. A pak přijde nějakej jetel a horizontálně ji přeřízne! No, ke zdi. Udělal z MB frantíka a jím podobné :-/
Dobře, jsem jetel a nechci mít masku spojenou s kapotou. Mohu to přeci udělat tak že ji oddělím "neviditelně" přímo na hraně masky. A ne, že vytvořím do očí bijící škvíru na tváři vozu. :-!
To jen jeden z mnoha, v tomto případě nikoliv detailů, které mě osobně na dnešním designu automobilů velmi vadí.
Dnes se musí sypat každý rok nové auto tak už vymýšlejí kraviny než aby dolaďovali drobnosti. Dřív si vystačili s modelovou řadou třeba 12 let a jen liftovali a taky to šlo. Poslední "čistý" design jsem viděl u masařky, právem oceněné Red Dot Design Award! Žádný bezúčelný prolisy, nedej bůh škvíry! Prostě čisté auto. Tuším, že tehdy měla i nejnižší koeficient odporu vzduchu ve své třídě.
U čeho to skončí?...
Já jsem v mnoha věcech jinej než lidi ze sériové výroby *jokingly* , ale jak to vnímáte vy? Vadí vám taky něco na dnešním "moderním" designu?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

h@vran
hvězdička
Příspěvky: 446
Registrován: úte 02.02.2016, 9:01
Auto: W203 longbi 200cdi
Bydliště: Prešov

Re: O designu..

Příspěvek od h@vran »

Suhlasim vyzera to kokotsky
Mozno niekto vie sofistikovanu odpoved
Alebo je to len preto ze sa zvysil pocet dielov - a co diel to e naviac pre vyrobcu/lakernika/montaznika?? :-/

Ladislav.Lapáček
legenda hvězd
Příspěvky: 2512
Registrován: pon 26.10.2009, 15:32
Auto: w140 600SEL,W126 300SEL

Re: O designu..

Příspěvek od Ladislav.Lapáček »

Hledisek je jistě celá řada,jako současné trendy ( lidem se to líbí a my musíme prodávat) jak to co nejsnáze a nejlevněji vyrobit a smontovat.Každý díl je naceněn s přesností na centy,vládne přísná ekonomie výroby.Něco moderního se mi líbí,většina ne,já jsem milovník klasických linií.Ty se dnes nenosí.Je řada aut,jejichž karoserie budou krásné navždy,jsou jako sochy,bohužel ty soudobé k nim nepatří.Tak nějak mi dnešní auta splývají v jeden celek,jen logo výrobce je jiné.

Autor tématu
Instruktor
hvězdička
Příspěvky: 207
Registrován: stř 13.08.2008, 18:22
Auto: ML W163 270CDI, CLC W203 220CDI
Bydliště: ChKO Křivoklátsko

Re: O designu..

Příspěvek od Instruktor »

No jo. Je nás čím dál tím víc a o to se musí také vše zrychlit aby se uspokojila navyšující se poptávka a velmi často je to na úkor kvality napříč veškerým průmyslem. Když jsme u těch aut.. Dříve bylo vlastnictví auta výsadou dnes to všichni považují za právo :-/
Opět bych z toho udělal výsadu! V tomto případě však nikoliv pro zlepšení kvality aut, ale pro bezpečnost na silnicích. Dnes si kdejakou šunku může koupit kdejaký utřinos a řidičák k tomu dostane za doslova pár minut za volantem a jeden odfajfkovaný test!
Dělání si řidičského oprávnění bych vůbec udělal na minimálně rok! Nikdo se nenaučí truhlařinu, navrhování automobilů ani kuchařinu za jeden rok! Jak může být někdo dobrý řidič prostředku hromadného ničení za pár hodin?!
Ci fix! Sem odbočil! :-$

Dnešní rychlokvašný design stojí až na pár vyjímek zaho.. :)

Doba vše semele.

Jawasystem
hvězdička
Příspěvky: 97
Registrován: čtv 14.07.2011, 18:39
Auto: W123 230E, S123 230TE
Bydliště: Praga caput regni

Re: O designu..

Příspěvek od Jawasystem »

Jo, souhlasím s tebou. Rozříznutou kapotu měl už starší Megane. Už tam jsem na to užasle koukal, proč to sakra udělali, když to auto potom vypadá, že se hodně šetřilo na konstrukci. (Jsem vystudovaný designer, ale ne v automotive odvětví). Nicméně u novějších aut je hlavně spojen komplet nárazník i s maskou, takže jsou to pravděpodobně dvě mouchy jednou ranou 1. Snadnější montáž 2. Celý nárazníkopředek bude stát raketu čímž fabrika vydělá na dílech. Snadná sestřelitelnost nějakých předních světel také nebude náhodná...

zaibatsu
hvězda
Příspěvky: 1377
Registrován: sob 19.05.2012, 23:11
Bydliště: Teplice, potažmo Buzerantovice

Re: O designu..

Příspěvek od zaibatsu »

mně hrozně vadí absence hvězdy. za to bych někomu urval koule. :stern: to tak měl sto let a pak přišel nějaký ondoň a začal to fikat bez zaměřovače.

Petr H.
Administrátor
Příspěvky: 2329
Registrován: sob 11.10.2008, 19:45
Auto: W164 320CDI,r129 320sl, R230 SL55AMG, w221 350cdi
Bydliště: Praha
Věk: 48

Re: O designu..

Příspěvek od Petr H. »

tam bude asi mít vliv střet s chodcem, tyhle bezpečnostní prvky mají před designem navrch.

Autor tématu
Instruktor
hvězdička
Příspěvky: 207
Registrován: stř 13.08.2008, 18:22
Auto: ML W163 270CDI, CLC W203 220CDI
Bydliště: ChKO Křivoklátsko

Re: O designu..

Příspěvek od Instruktor »

Jo! To je taky býkárna!
- Chápu, že se lidi nezmění a budou je rvát furt, ale oni ulamujou i plastový píč.. z Renaultů nebo šípy ze Škůdek a pod. Takže těm se asi neustupuje.
- Co se týče bezpečnosti chodců to dosud taky bylo v poho, když se hvězda při dopadu těla ohne tak "vo co go". Taková čtvrtkilová zajíždějící soška na Rolls-Roycu udělá v žebrech jinou rotyku!
- Takže je to o výrobní ceně znaku a značka Mercedes tím opět o něco více ztrácí na prestiži a řadí se tak mezi tuctovou nižší a střední plastovou třídu. Ovšem ten znak my si přeci zaplatíme takže ani o té výrobní ceně znaku to taky není! :-/

Takže je to jen o idiotství lidí, kteří dělají u značky aby si honili triko, že makají v Daimleru a nemají to za srdeční záležitost. Nebo se už jen defaultně sere na tradice.

dako5
legenda hvězd
Příspěvky: 3780
Registrován: čtv 31.07.2008, 19:11
Auto: W210,S210,S124,MAN
Bydliště: Jaroměřice nad Rokytnou
Věk: 52

Re: O designu..

Příspěvek od dako5 »

Tohle vypadá na montážní celek,kdy se celý předek(nárazník,chladiče,vrtule,světla atd.)zepředu namontuje do auta.Už jsem sem psal několikrát,že máme počítačové programy(každá automobilka za sebe nebo ho dělá jedna firma???)na aerodynamiku a k tomu bezpečnost chodců a moc možností prostě nevychází...vlastně není kam se posunout.Originalita kterou mám tak rád je pryč a vše je stejné aby se to dobře a levně montovalo,aby to splňovalo aerodynamiku,bezpečnost chodců,moc to nestálo,bylo tam co nejmíň drahýho kovu a do toho se míchají emise protože auto který má malý odpor míň žere atd....Jsme ve slepé uličce.Ještě že nám Bruno Sacco ukázal jak se dělají nejkrásnější auta...máme na co vzpomínat.
" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor tématu
Instruktor
hvězdička
Příspěvky: 207
Registrován: stř 13.08.2008, 18:22
Auto: ML W163 270CDI, CLC W203 220CDI
Bydliště: ChKO Křivoklátsko

Re: O designu..

Příspěvek od Instruktor »

Hmm. Není nad univerzálnost!
Dnes už se snad nový auta ani nevymejšlej! Jedna firma udělá podvozek a pět automobilek na to našroubuje svojí kastli a pod. Všechno slisovaný dohromady, takže když chceš měnit čep tak to musíš vyměnit i s celým ramenem a aláh ví co ještě.
Otázka času kdy celý auto vyleze z 3D tiskárny. Až se něco pokaká tak zajedeš do nějakýho Kopy centra pro nový výtisk. :D :-/

fíkus
král hvězd
Příspěvky: 6069
Registrován: sob 16.06.2012, 19:55
Auto: W124 300 TD, Range Rover '76

Re: O designu..

Příspěvek od fíkus »

Ty tam jsou doby kdy si lidi kupovali to co jim firma nabídla a ne jako dnes že firma vyrábí to co lidé kupují. A podle toho to taky vypadá. Různé "stárvors" designy, barvy, světýlka jako na matějský, prostě trendy. Z výroby se vytratil dobrý vkus vybraných umělců a designérů. Až na výjimky. Stádní efekt je v tomto případě silný.

Koupil jsem si dotykový telefon a - po pár hodinách s ním strávených leží v krabičce. Nokia 3310 jakkoli je to hnus fialovej zvládne dokonale to co čekám od věci jménem telefon. Fotím dál foťákem, na netu jsem z PC, plánuju do papírového diáře, koukám se do mapy když někam jedu a na značky atd.

Fusion
legenda hvězd
Příspěvky: 2931
Registrován: čtv 31.07.2008, 11:16
Auto: C280 '94, BMW e30 m50b25 '87, pežit prdner
Bydliště: Brno

Re: O designu..

Příspěvek od Fusion »

Koenigsegg si “tiskne” plno dílů na 3d tiskárně, např. turbo.

Fíkus: Tvá neochota se neučit novým věcem neznamená, že by byly špatně navržený. Ale ten nesmyslnej argument o 3310 tu opakuješ jak básničku už.

Petr H.
Administrátor
Příspěvky: 2329
Registrován: sob 11.10.2008, 19:45
Auto: W164 320CDI,r129 320sl, R230 SL55AMG, w221 350cdi
Bydliště: Praha
Věk: 48

Re: O designu..

Příspěvek od Petr H. »

kdyby bylo pravdivé tvrzení o univerzálním designu tak auta budou mít tvar kapky. Ale tak to není. Je více cest a součinitel cx není dogma. I nové designy vychází z určitých inspirací, tradic značky a volání trhu. Je to jako se vším, někdy se to povede víc a někdy prostě míň. Někdy ten design zaujme s léty a někdy vydrží jen půlrok a opticky zestárne. Techniku spočítá a navrhne každý, ale tvar je úplně jiná kapitola, na to nejsou tabulky. Jestli se budou tisknout auta? A co? Tiskárna je robot jako každý jiný, automobilky jsou jich plné. Tisk zlevní výrobu, to je už teď jasný.

fíkus
král hvězd
Příspěvky: 6069
Registrován: sob 16.06.2012, 19:55
Auto: W124 300 TD, Range Rover '76

Re: O designu..

Příspěvek od fíkus »

Fusion píše:Koenigsegg si “tiskne” plno dílů na 3d tiskárně, např. turbo.

Fíkus: Tvá neochota se neučit novým věcem neznamená, že by byly špatně navržený. Ale ten nesmyslnej argument o 3310 tu opakuješ jak básničku už.
Neochota učit se nové věci? To bych se asi dodnes hrabal ve škodovkách na kterých jsem vyučen. A tel. 3310 mám chvíli, Nokia 100 upadla na zem po 1000001 a naposled. Ende. Co je nesmyslnýho na tom, že preferuju jednoduchý fungující věci? Jo, a to diktování zpráv je na hovno, protože třeba slovo "hovno" to nenapíše, jen h a tečky a nebo to napíše nějaký nesmysl a člověk pak vypadá jako debil, zkurvenou cenzuru má i taková krávovina jako soukromý telefon... nechápu. Jinak dobrý, na STK jsem se zařadil mezi 90% lidí co měli ohnutý krk a jezdili prstem po mobilu. Vypadá to moc dobře. Tak šel po týdnu do krabičky jakožto věc NEPOTŘEBNÁ.

scout76
král hvězd
Příspěvky: 9237
Registrován: pon 01.09.2008, 21:31
Auto: Už se mi to sem nevejde
Bydliště: Sokolov
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: O designu..

Příspěvek od scout76 »

Nový auta se začínají podřizovat ekodesignu,který je výmyslem ekozmrdů z Bruselu. Cílem je co nejjednodušší montáž a demontáž + snaha omezit různorodost materiálů na produktu(ekodesign se začíná aplikovat na všechny produkty). Samozřejmě to jde ruku v ruce s bezpečností a třeba zjednodušením výroby.
Mě velká hvězda na chladiči nijak neuráží a dokonce se mi na určitých modelech líbí víc než zaměřovač. Třeba SEC je s velkou hvezdou pro mě deignová lahůdka. Stejně tak se mi líbí v SL nebo předposledním céčku.
Odpovědět