Nepříjemnost - povinne ručení

Vše o srazech, zajímavé odkazy, vtipy atd.

Autor tématu
TomasMB
hvězdička
Příspěvky: 301
Registrován: sob 17.12.2011, 5:50
Auto: W201 - RTR ( . )( . )
Bydliště: Zlín

Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od TomasMB »

Zdravím Vás, pěkně prosím, nemám se na koho obrátit s radou.

Ve čtvrtek večer jsem prodal auto (starou felicii) za 15k. Domluvili jsme se, že v pondělí půjdeme zařídit přepis. Mám v ruce kupní smlouvu polovinu peněz (domluvili jsme se na dvě splátky) a spokojený klučina odjíždí s filetou a mojí zelenou kartou.
Další den (pátek) ji rozbil a trefil novou škodu fabii. Policie ho na místě uznala vinným, jel na červenou. (podotýkám, že si nesjednal svoje nové povinné ručení)
Škoda na felicii je total a na fabii cca 70 000kč.

Ozval se mi otec toho kluka a žádá mě, abychom sepsali novou kupní smlouvu s pozdějším datumem.
S tím jsem nesouhlasil a dnes ráno šel na pojišťovnu. Zjistil jsem, že škodná údálost mě poznamená na 10 i více let a já nejen budu platit větší pojistku za dvě auta které mám, ale i na každé další auto které koupím. (tento rok by mi zvedli pojistné o 17 000 doohromady , další rok by to bylo už jen o 15 000 a tak dále). Takže volám otci toho kluka a říkám ať se na mě nezlobí, ale že jim s tím nemůžu pomoct, neb by mě bouračka jeho kluka vyšla na hodně peněz. Na to on, že mi vykompenzujou ušlé bonusy hotově. (lidově mi zavřou hubu dvaceti tisícema, mají klid a já budu platit jak mourovatej).
S tím jsem nesouhlasil a s další omluvou sme se rozloučili.

Hodku na to, mi volá nějaký jejich známý právník, že určitě musíme opravu zaplatit z mojí pojistky, že je to nejlepší varianta a pak se vyrovnáme ohledně bonusů, že každá jiná verze je nesmysl apod.

Já se (teda doufám) můžu problému s lítostí distancovat, omluvit se jejich rodině, pojišťovně předložit kupní smlouvu a ukončit povinné ručení s tím, že nechci aby tuto škodnou událost moje pojišťovna platila.

Jaký na to máte názor, popřípadě jak by jste se v dané situaci zachovali ?
Děkuju a hezký den přeju. Tomáš :stern:

burton.b22
hvězdička
Příspěvky: 62
Registrován: pon 25.05.2015, 21:55
Auto: w201 190d

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od burton.b22 »

Některé pojišťovny odmítají zrušit povinné ručení na základě kupní smlouvy. Musí se doložit ofocený velký technický průkaz že auto bylo přepsáno.

K2
vycházející hvězda
Příspěvky: 992
Registrován: úte 12.08.2008, 16:09
Věk: 50

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od K2 »

Podle zákona musí stačit pojišťovně podepsané čestné prohlášení, že jsi auto prodal. Nemá nárok vidět ani kupní smlouvu a ani velký techničák....

K té bouračce - rozhodně bych nic neantidatoval a kluka v tom bez milosti nechal. Je dospělý a jeho otec taky. Každý máme svoje problémy. V těchto případech se většinou dobrý skutek hnusně nevyplácí...

Philip
hvězda
Příspěvky: 1412
Registrován: čtv 07.08.2008, 11:37
Auto: W115/W116/W201/W129/W463/W464

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od Philip »

Bohužel poněkud smůla, ale pouhou ztrátou bonusů nemusí převzetí odpovědnosti za
způsobenou škodu skončit, tedy bych se také od této záležitosti raději distancoval.

scout76
král hvězd
Příspěvky: 9237
Registrován: pon 01.09.2008, 21:31
Auto: Už se mi to sem nevejde
Bydliště: Sokolov
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od scout76 »

Přesně tak. Velká chyba byla auto dát z ruky před přepisem a sjednáním pojištění z jeho strany. Přeju zdárné vyřešení a vůbec bych si nedělal násilí,protože ty jsi nikomu škodu nezpůsobil. Nic nepodepisovat - nepřepisovat.

Thomas_124
král hvězd
Příspěvky: 5960
Registrován: stř 06.11.2013, 23:00

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od Thomas_124 »

Otázka je, jestli se od toho vůbec distancovat dá... Já před pár dny taky prodal auto, kluk zaplatí po výplatě, ale smlouvu a přepis jsme udělali hned - s jeho zelenou kartou. První moje cesta byla do pojišťovny ručení zrušit.

Je zajímavé, jak je někdy pojistka "na auto" a jindy zas "na řidiče", podle toho, jak se to pojišťovně hodí - aby mohla vzít bonusy..

Přeji Ti Tome, ať to dobře dopadne *thumbs up*



Jen pro upřesnění - ve smlouvě jsi měl napsáno, že auto bude v jeho vlastnictví až po zaplacení celé kupní ceny? To by bylo asi špatné, protože by ho měl od Tebe vlastně půjčené.. Ale zas je dobře, že volal ten právník, asi jim teda o něco jde. Synek ať se v tom klidně vymáchá, takové snahy pomáhat nikdy dobře nedopadnou...

Petr H.
Administrátor
Příspěvky: 2329
Registrován: sob 11.10.2008, 19:45
Auto: W164 320CDI,r129 320sl, R230 SL55AMG, w221 350cdi
Bydliště: Praha
Věk: 48

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od Petr H. »

pojistka končí automaticky kupní smlouvou, to je bez debat. Škoda jde vždy za řidičem v době nehody. On má povinnost uzavřít vlastní PR, nicméně je tam lhůta pár dní (to je ochrana před sankcí) nikoliv před nehodou:-) Kluk má prostě smůlu. Důrazně varuji před antidatováním apod. pokusy. Pojistné podvody - což by v tomhle případě byl, jsou se sazbou 5-12. Za to ti to nestojí. Na ukončení pojistky ti stačí čestné prohlášení. Že máš kupní smlouvu v ruce je v tomto případě velká výhoda.. :-)

Tyhle "pomoci" když už ,můžeš tak poskytnout někde v rodině, ale ne někomu cizímu. Frajer si pak pustí hubu a je problém..

Mysak230E
kometa
Příspěvky: 2077
Registrován: pát 01.08.2008, 10:58
Auto: W123240DT W124230 W220 W211 W203 ex 210240T
Bydliště: Liberec, Praha, Jičín
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od Mysak230E »

Taky bych na ně vysral. Pojistku bez problémů se smlouvou zrušíš i zpětně. Prostě prodaný a hotovo.

jose
hvězdička
Příspěvky: 217
Registrován: čtv 31.07.2008, 14:07
Auto: W123 240D 1982
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od jose »

Nemáš se za co omlouvat, ten klučina si měl naťukat pojistku na internetu než s tim vůbec od tebe odjel a mohlo to bejt vyřešený. Může si naopak gratulovat, že nemá náhradu škody za ušlý příjmy nebo zranění o nulu navíc. Zajdi na pojišťovnu, nech jim tam kopii smlouvy a tím to pro tebe končí.

schicklgruber

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od schicklgruber »

Dříve chtěli ofocený techničák.

Teď co jsem prodal auto, tak stačilo zavolat, že jsem auto prodal a tím to haslo. Řkli, že to berou jako čestné prohlášení a pojistku ruší.

Většinou když kupím auto, tak zvednu telefon, zavolám a uto mám třeba další hodinu už pojištěné.

kejb
král hvězd
Příspěvky: 6519
Registrován: pon 01.09.2008, 15:05
Auto: D, J, SWE, CZ...
Bydliště: Praha - východ

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od kejb »

Tak rady pro zaplacení sjednání ručení ještě před odjezdem jsou sice dobrý ale je třeba si uvědomit, že často vzniká pojistná smlouva zaplacením pojistného. (často je to uvedeno v podmínkách různých internetových sjednávačů)To, že člověku přijde zelená karta do mailu ještě nic neznamená. Musí to bejt prostě zaplacený, když nebude = není pojištěno.

Mysak230E
kometa
Příspěvky: 2077
Registrován: pát 01.08.2008, 10:58
Auto: W123240DT W124230 W220 W211 W203 ex 210240T
Bydliště: Liberec, Praha, Jičín
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od Mysak230E »

Tak v dnešní době to zaplatíš kartou a je to ve 20 vteřinách zaplacený........

kejb
král hvězd
Příspěvky: 6519
Registrován: pon 01.09.2008, 15:05
Auto: D, J, SWE, CZ...
Bydliště: Praha - východ

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od kejb »

Jo, dobrý...jenom na to upozorňuju ... lidí kteří platí kartou je v porovnání s těmi co posílají za pár dní z účtu nepoměrně méně...

Thomas_124
král hvězd
Příspěvky: 5960
Registrován: stř 06.11.2013, 23:00

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od Thomas_124 »

Já když jdu koupit auto, mám ho vždy dopředu pojištěné (a to nemám jistotu, že ho fakt koupím) a ujistili mne, že smlouva funguje a jen prý kdyby se něco stalo, mám to hned zaplatit..

Balda
hvězda
Příspěvky: 1121
Registrován: sob 02.08.2008, 23:50

Re: Nepříjemnost - povinne ručení

Příspěvek od Balda »

Zrovne resim PR, resp. prodlouzeni u CPP
Vážený pane,

rádi bychom Vám poděkovali za Váš zájem uzavřít pojistnou smlouvu s naší pojišťovnou.

V příloze Vám zasíláme originál pojistné smlouvy, pojistné podmínky k danému produktu a dočasnou Zelenou kartu platnou 1 měsíc.

Pojistnou smlouvu zaplaťte obratem převodem na účet 700135002/0800, variabilní symbol 3225046213, částka: 3 254 Kč

Platba musí být do 10 dnů od počátku pojištění na našem účtu . Platba nahrazuje podpis na smlouvě. Pokud smlouva nebude uhrazená v termínu, smlouva zanikne dnem počátku pojištění.

Tedy staci projevit zajem a zaplatit. Prodleni behem prevodu neni duvodem neplatnosti pojistky.
Odpovědět